Convention Awards

This is a list of the awards competed for at each biennial model engineering convention


Australian Model Engineering Award for Best First Effort

  • Awarded for the best first effort in any form of model engineering.
  • Judged by David Proctor.
  • Held 2010 - 2011 by George Johnson.
  • Held 2014 - 2015 by John Hamilton (Christchurch)
  • Held 2016 - 2017 by Allan Foster (Auckland) free lance V8 engine.

MBM Model Engineering - Most Popular 3.5" or 5" Loco

  • The locomotive can be either on display or running.
  • There will be a voting form for each person registered for the Convention.
  • There will be a bucket in which to deposit votes.
  • Held 2010 - 2011 by Dave Campbell.
  • Held 2014 - 2015 by Gary Coburn (Picton) Sir Christopher Wren
  • Held 2016 - 2017 by Michael Gibbs 3½” gauge “Rob Roy”

MBM Model Engineering - Most Popular 7.25" Loco

  • The locomotive can be either on display or running.
  • There will be a voting form for each person registered for the Convention.
  • There will be a bucket in which to deposit votes.
  • Held 2010 - 2011 by Mike Orange (Manakau)
  • Held 2014 - 2015 by Bill Krippner (Manakau) NZR Ab
  • Held 2016 - 2017 by Mike Treloarfor (Tauranga) “Southern Belle”

Ikon Engineering - Best Phantom Award

  • For the best NEW Phantom model.
  • Judged by Dave Giles and the previous winner.
  • Held 2010 - 2011 by Mike Orange (Manakau)
  • Held 2014 - 2015 by Bruce McKerras (Tauranga)
  • Held 2016 - 2017 by Mike Treloarfor “Southern Belle” (Tauranga)

Gough Cup - Best Road Vehicle

  • For the best road vehicle.
  • Judged by 2 visitors selected by the Convention organisers.
  • Held 2010 - 2011 by George Johnson
  • Held 2014 - 2015 by Win Holdaway (Blenheim) Showmans Traction Engine)
  • Held 2016 - 2017 by Win Holdaway (Blenheim) Showmans Traction Engine)

Canterbury Award

  • For the best model of any kind at the Convention.
  • Judged by 2 overseas visitors selected by the Convention organisers.
  • Held 2010 - 2011 by Nelson Society of Modellers.
  • Held 2014 - 2015 by Bob Wines (Manakau)
  • Held 2016 - 2017 by Bruce Geange (Palmerston North) D8 Tractor

Les Moore Challenge

  • The Hosting Club will give details for this construction competition.
  • Held 2010 - 2011 Don Plant and his team of Hamilton Model Engineers.
  • Held 2012 - 2013 Palmerston North Model Engineering Club
  • Held 2014 - 2015 Palmerston North Model Engineering Club
  • Held 2016 - 2017 Palmerston North Model Engineering Club

Colin Burleigh - Best non Steam Loco Award

  • For the best paint job of any model at the Convention.
  • Judged by 2 visitors selected by the Convention organisers.
  • Held 2010 - 2011 by Mike Orange.
  • Held 2014 - 2015 Logan Crook (Manukau) Em 80
  • held 2016 - 2017 Rob Wilson (Canterbury) Galloping Goose

Sponsor Name - Best Paint Award

  • For the best paint job of any model at the Convention.
  • Judged by 2 visitors selected by the Convention organisers.
  • Held 2010 - 2012 by Mike Orange.
  • Held 2016 - 2017 by Win Holdaway (Blenheim) Showmans Traction Engine)

Sponsor Name - Best Electric Award

  • For the best electric loco.
  • Judged by 2 visitors selected by the Convention organisers.
  • Held 2010 - 2012 by Mike Harrison.
  • Held 2016 - 2017 by Grant Alexander for Number '8

Sponsor Name - Best Diesel Award

  • For the best diesel loco.
  • Judged by 2 visitors selected by the Convention organisers.
  • Held 2010 - 2011 by Brian Rollinson.
  • held 2016 - 2017 by Russell Prout for Locomotive “Oakland”

Shunting Competition

  • Four teams competed. Won in 2010 by:
  • John Howie
  • John Turner
  • Ian Fanshawe
  • Dave Campbell

Crunchie Awards

  • For hard luck and disaster events. Awarded in 2010 to:
  • Jim McLean
  • Win Holdaway
  • Dave Giles
  • Robin Stevens
  • Brian Rollinson
  • Graham Head
Return to the MEANZ Home Page